Besplatna poštarina za porudžbine veće od 24.000 RSD ili 400 KM
SIEMENS koristi 3D štampu kao stratešku prednost
Rare Svetozar Kolesar |
SIEMENS skraćuje vrijeme proizvodnje i uključuje klijente ranije u proces proizvodnje i tako ostvaruje svoju stratešku prednost na tržištu.
Stiven Bejker je šef odseka za istraživanje i razvoj u kompaniji SIEMENS (Siemens Rail Automation). Prema njemu, upotrebom 3D štampe uspjeli su da se proizvede prototipa skrate od 12 - 16 nedjelja samo od 1 - 2 sedmice.
„Tako smo stigli od 3D CAD modela, preko 3D štampanih komponenti do finalnih metalnih komponenti bez da smo prolazili kroz regularni proces proizvodnje.“ Stiven je dodao: „Ovo nam je omogućilo da umanjimo vreme potrebno da od faze modela stignemo do faze finalnih komponenti na 1 - 2 nedelje, u poređenju sa tim bi nam normalno trebalo negde između 12. i 16. nedelje.“
Oni su uzeli 3D komponentu odštampanu sa PLA materijalom i prebacili u voštanu formu. Zatim, formu su umočili u keramički rastvor i ostavili da očvrsne. PLA je odličan materijal za ovu fazu, jer se prilikom pečenja keramike potpuno istopi. Rezultat toga je nastanak šupljine u kojoj se može direktno da se liječe čelik.
Džimi Mekdajer je šef transporta i proizvoda za azijsko pacifičku regiju. On navodi da kompanija Siemens prestaje da posmatra samo proizvodnju u okviru fabrike. Ona se okreće ka sagledavanju čitavog lanca vrednosti. Prije svega, 3D štampa omogućava da uključite svoje klijente ranije u proces dizajniranja proizvoda. Ovo je i strateška prednost kompanije jer se ovim uspjeva plasirati na tržište.